Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla i z pomocą Bożą powstał nowy numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej „Istocznik”.
Do rąk Czytelników trafia „Istocznik”, który śmiało możemy nazwać podsumowaniem niemal całego ubiegłego roku – znajdziemy tam m.in. teksty skłaniające do refleksji w związku z jubileuszami 100-lecia autokefalii Cerkwi Prawosławnej w Polsce oraz 35-lecia Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Wśród nich są artykuły o ważnych w historii Cerkwi Prawosławnej oraz naszej Diecezji osobowościach, takich jak arcybiskup Aleksy (Gromadzki) i Michał Kobryn, a także tekst dotyczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w tle ww. jubileuszy. Natomiast we wstępie umieszczone zostały dwa jubileuszowe przesłania – słowo arcybiskupa Abla, ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej oraz Przesłanie Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Na łamach „Istocznika” przeczytamy również o istocie autokefalii, wolontariacie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, czyli różnych inicjatywach dla uchodźców z Ukrainy oraz o tym jak połączyć życie studenckie z udziałem w życiu Cerkwi.
Ponadto, do działu ”Cerkiew w życiu ludzi” ks. Marcin Gościk przygotował bogaty w swojej formie tekst o Chrystusie – najwierniejszym przyjacielu człowieka i o tym, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo być świadomym chrześcijaninem. Numer zamyka tradycyjnie dział ukraiński, w którym tym razem Andrzej Borowik opowiada o 80. rocznicy deportacji ludności ukraińskiej na Ukrainę w latach 1944-1946, a także dział dla dzieci przygotowany przez matuszkę Monikę Gościk.
W najnowszym „Istoczniku” nie zabrakło stałych, bogatych w treści i zdjęcia działów – z kroniki Bractwa oraz z życia Diecezji, a także tekstu Jana Gajura – tym razem jest to recenzja książki Stanisława Romanowskiego – „Prawosławny dekanat bialski w latach 1918-1939”. Każdy artykuł opatrzony został kolorowymi zdjęciami, a całość – dzięki matuszce Monice Gościk – dopełnia nowa szata graficzna! Zachęcamy do lektury!
„Istocznik” dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej oraz w wybranych punktach poza jej granicami. Czasopismo można również otrzymać kontaktując się z Redakcją drogą elektroniczną: istocznik@wp.pl lub pocztową: BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ul. Dolińskiego 1, 20-127 Lublin.