Szukaj

Relacja z XXVII Pieszej Pielgrzymki z Jabłecznej na św. Górę Grabarkę
Autor: BMP diecezji lubelsko-chełmskiej / 21-08-2019

  W dniach 13-19 sierpnia odbyła się już XXVII Piesza Pielgrzymka z Jabłecznej na Św. Górę Grabarkę. Tegoroczna trasa prowadziła przez Zabłocie, Olszanki, Zahorów, Piszczac, Chotyłów, Kijowiec, Rokitno, Cieleśnicę, Janów Podlaski, Pawłów Stary, Zabuże, Mielnik oraz Radziwiłówkę.

Każdego dnia sprawowano Boską Liturgią, a w drodze akatysty, w tym wielokrotnie do Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Podczas Boskich Liturgii pielgrzymi przystępowali do Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii. Pielgrzymka dotarła na św. Górę Grabarkę 17 sierpnia po południu. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi na kolanach poświęcono i wkopano krzyże.
Opiekę duchową sprawowali: ks. Marcin Gościk – opiekun duchowy BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ks. Jan Dmitruk z Międzylesia, w trakcie pierwszego dnia – ihumen Sofroniusz, ks. Jan Jałoza z Białej Podlaskiej (obecnie Nosów) oraz ks. Michał Wasilczyk ze Sławatycz.

Pielgrzymi tradycyjnie na swoich ustach nieśli modlitwę, a na barkach krzyż. Krzyż, który w tym roku upamiętniał XXX-lecie odrodzenia Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Przypominał on pielgrzymom cały trud, z jakim diecezja i jej wierni zmagali się przez ten okres, aby odbudowywać się i rosnąć w siłę duchową. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło 150 osób, młodych i starszych, mniej doświadczonych i bardziej, ale dzięki wspólnej modlitwie i codziennie sprawowanym Świętym Liturgiom, wszyscy mogli dotrzeć do celu na Święto Przemienienia Pańskiego na polskiej Górze Tabor.