Szukaj

III Międzynarodowe Prawosławne Forum Młodzieży w Moskwie
Autor: Marta Juzwuk / 10-09-2018

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy i na zaproszenie Jego Świątobliwości Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w dniach 22-24 sierpnia br. 30-osobowa grupa z Polski, w tym - z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla - czteroosobowa delegacja z diecezji lubelsko-chełmskiej wraz z opiekunem duchowym – ks. Marcinem Gościkiem uczestniczyła w III Międzynarodowym Forum Prawosławnej Młodzieży w Moskwie. Forum zorganizowano w centrum Moskwy, a uczestniczyły w nim setki tysięcy osób z całej Rosji oraz z zagranicy.

Dnia 22 sierpnia około godziny 12.00 wylądowaliśmy na jednym z najważniejszych lotnisk międzynarodowych w Moskwie – Szeremietiewo, gdzie czekał już autokar, który zawiózł nas do miejsca naszego zakwaterowania. Nie chcąc tracić cennego czasu, po kilkunastominutowym odpoczynku, udaliśmy się na spacer po Placu Czerwonym, gdzie mogliśmy bliżej poznać historię zabytków, które tworzą to niesamowite miejsce. Mieliśmy również okazję zobaczyć próbę orkiestry wojskowej z racji odbywającego się tam festiwalu „Spasskaja Basznia”. Festiwal organizowany jest od 2007 roku i biorą w nim udział orkiestry z całego świata. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na odpoczynek.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Monasteru Nowospasskiego, gdzie znajduje się kopia Cudotwórczej Ikony Matki Bożej Wsiecaryca, której oryginał jest na Św. Górze Atos. Do Moskwy została ona przywieziona w 1997 roku przez ihumena Efrema. Przed ikoną regularnie odprawiane są molebny i akafisty, szczególnie w intencji uzdrowienia z chorób nowotworowych i zwalczania uroków, czy czarów. Po chwili zadumy i modlitwy, przyszedł czas na główny celu naszego wyjazdu –  uczestnictwo w Forum. Bogaty program tego wydarzenia nie pozwolił nam się nudzić. Przedstawione zostały liczne młodzieżowe projekty, m.in. w zakresie sztuki, sportu, muzyki, nauk humanistycznych, gastronomii czy rolnictwa. Bardzo ciekawe były warsztaty, w ramach których mogliśmy bliżej przyjrzeć się pracy, a nawet spróbować własnych sił w rzeźbieniu ikon w drewnie, odlewaniu krzyżyków i wizerunków świętych z wosku, pisaniu ikon, a także szyciu szat cerkiewnych! Najważniejszym punktem Forum było spotkanie z Patriarchą Moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Temat spotkania był następujący: „Prawosławie: przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość".

Słowa jego Świątobliwości skierowane do młodzieży na pewno skłoniły każdego uczestnika do wielu przemyśleń. Cenne wskazówki pozwolą nam w przyszłości umiejętnie wprowadzić zmiany w życiu, tak aby nieustannie poprawiać się i umacniać swoją wiarę. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Monasteru Opieki Matki Bożej, aby oddać cześć znajdującym się tam relikwiom św. Matrony Moskiewskiej. Przepełnieni siłą duchową powróciliśmy do hotelu, aby zregenerować siły przed ostatnim dniem.

Ostatni dzień naszego pobytu w stolicy Rosji rozpoczęliśmy Boską Liturgią, którą sprawowało duchowieństwo z Polski, w Monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Zwiedzanie Monasteru odbyło się pod opieką jednego z duchownych, który przybliżył nam historię każdej świątyni znajdującej się na terenie Monasteru. Następnie udaliśmy się na posiłek. Ostatnim etapem naszego zwiedzania była wizyta w Seminarium Duchownym. Odwiedziliśmy sale wykładowe, aule oraz pomieszczenia, które służą dla duchowej, umysłowej i fizycznej strawy, takie jak: biblioteka, siłownia, sala do ćwiczeń. Czas naszego pobytu dobiegał końca. Drodze na lotnisko towarzyszyły podziękowania za wspólnie spędzony czas, wymiana refleksji i wspomnień, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Mimo krótkiego pobytu udało nam się zobaczyć wiele wyjątkowych cerkwi i monasterów, stacji metra, które zachwycają swoim wyglądem, niepowtarzalnych budowli, które mijaliśmy na każdym kroku. Niezwykle ważna była dla nas możliwość integrowania się i poznania członków innych diecezji. Wymiana uwag i doświadczeń pozwoliła nam zrozumieć, że wiele nas różni, że dzielą nas setki kilometrów, ale naszym wspólnym mianownikiem, który nas łączy i zawsze będzie – jest Wiara Prawosławna.


zdjęcia: Sergiej Farkowiec (patriarchia.ru), ks. Marcin Gościk, Marta Juzwuk, Jakub Marczuk