Szukaj

Wspomnienia z Majowej Pielgrzymki na św. Górę Grabarkę
Autor: Katarzyna Danieluk / 18-05-2018

W dniach 11-13 maja br. miała miejsce już XXXIX Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć grupy z naszej diecezji. W tym roku nasze Diecezjalne Bractwo, wraz z BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej, było odpowiedzialne za zapisy oraz służbę informacyjną.

Majowa rozpoczęła się wieczernią i poświęceniem krzyża. Po nabożeństwie wszyscy udaliśmy się na ognisko, na którym mieliśmy okazję spędzić miło czas na integracji.

W sobotę po Boskiej Liturgii i śniadaniu zebraliśmy się w dolinie pola namiotowego, by zadać obecnym na pielgrzymce duchownym nurtujące nas pytania. To tradycyjne „100 pytań do…”, którego nie mogło zabraknąć w programie spotkania. Następnie odbyły się warsztaty tematyczne oraz mecze piłki nożnej i siatkowej. Na warsztatach mogliśmy poznać sztukę robienia czotek, sprawdzić nasze głosy podczas nauki śpiewu cerkiewnego, a, dzięki Siostrom, zagłębić się w historię Monasteru. Po obiedzie i chwili odpoczynku przyszedł czas na spotkania w grupach tematycznych. Z wielu dostępnych tematów każdy mógł wybrać coś dla siebie, wedle własnych zainteresowań i oczekiwań. Wieczorem udaliśmy się na wsienocznoje bdienije, po którym odsłużono panachidę za zmarłych hierarchów, osoby dawniej związane z Bractwem, opiekunów duchowych i sympatyków Bractwa. Później sprawowano akatyst do Św. Męczennika Młodzieńca Gabriela połączony ze spowiedzią pielgrzymów, a następnie Boską Liturgię, podczas której młodzież przystąpiła do Sakramentu Eucharystii.

Wspólna agapa zakończyła tegoroczne majowe spotkanie młodzieży na św. Górze Grabarce.

fot. Kasia Danieluk, Ola Kuprianowicz, BMP Mielnik