Szukaj

W 15. rocznicę kanonizacji Męczenników oraz szlakiem zburzonych świątyń – XIII piesza pielgrzymka do Chełma
Autor: Katarzyna Rabczuk / 06-06-2018

Szlakiem wysiedlonych w ramach akcji „Wisła” wsi oraz zburzonych cerkwi po raz trzynasty podążała piesza pielgrzymka z Włodawy do Chełma na święto ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. W tym roku miała ona szczególny wymiar – obchodziliśmy 15. rocznicę kanonizacji Męczenników.

Miejscem startu dwudniowej pielgrzymki była tymczasowa kaplica na plebanii we Włodawie, bowiem cerkiew p.w. Narodzenia NMP jest obecnie w trakcie remontu. W piątkowy poranek, po molebniu, dwudziestopięcioosobowa grupa pielgrzymów wyruszyła w trasę, która wiodła przez: Sobibór, Orchówek i Zbereże. Tradycyjnie w Zbereżu pielgrzymi mogli pokrzepić swoje siły fizyczne – to dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które co roku przygotowują w tym dniu obiad. Pierwszy dzień zakończył się akatystem ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej – wyjątkowo nie w cerkwi w Uhrusku, jak co roku, a w budynku szkoły w Woli Uhruskiej. Uhruska cerkiew również znajduje się obecnie w trakcie prac remontowych.

Sobotę rozpoczęły modlitwy poranne przed uhruską cerkwią. Po nich pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę – do Chełma. Tego dnia obiadem ugościły ich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie-Kolonii. Zarówno tu, jak i w Zbereżu dzień przyjęcia pieszej pielgrzymki do Chełma na stałe wpisał się w życie lokalnej społeczności. Razem z tymi ludźmi pielgrzymi modlili się przy wspólnym stole, prosili Boga o urodzaj, zdrowie i Boże błogosławieństwo dla nich – tych, którzy świadomi prawosławnych korzeni swoich rodzin i tej ziemi, przyjmują co roku pielgrzymkę z radością i wzruszeniem. I dla pielgrzymów również są to zawsze wzruszające chwile.

Pielgrzymka w liczbie trzydziestu osób dotarła do Chełma tuż przed nabożeństwem całonocnego czuwania. Cerkiewny dzwon z chełmskiej dzwonnicy i pokłonienie się relikwiom Męczenników wynagrodziły cały trud pielgrzymowania. Chełmska cerkiew, podobnie jak dwie pozostałe znajduje się obecnie w remoncie, dlatego też świąteczne nabożeństwa odbywały się w tymczasowej kaplicy, urządzonej w miejscowej świetlicy. Niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył proboszcz chełmskiej parafii – ks. mitrat Jan Łukaszuk w asyście duchowieństwa: ks. prot. Jerzego Ignaciuka z Włodawy, ks. prot. Adama Weremijewicza z Chełma, ks. prot. Wiktora Tetiurki z Michałowa, ks. prot. Marcina Gościka z Białej Podlaskiej oraz protodiakona Wadima Sztemburskiego z Chełma. Śpiewał chór parafialny pod dyrekcją pana Jana Podoluka.  

Podczas tych dwóch dni pielgrzymka zatrzymywała się przy prawosławnych krzyżach i cmentarzach, prosząc Boga o spokój dusz tych, którzy już odeszli, prawosławnych mieszkańców tej ziemi. Niosąc ze sobą krzyż i ikonę Męczenników pielgrzymi dali świadectwo swojej wiary, a także tego, że Prawosławie wciąż jest tam żywe. 80 lat temu Chełmszczyzna i Południowe Podlasie przeżywały tragedię akcji burzenia cerkwi. W wielu wsiach i miejscowościach nigdy już nie zabiły prawosławne dzwony. Dlatego tym bardziej ważne było i jest pielgrzymowanie przez tragicznie doświadczoną Chełmszczyznę, dawanie świadectwa i niesienie prawosławnego krzyża. I jak 80 lat temu nasze świątynie burzono i bezczeszczono, tak dziś jesteśmy świadkami przywracania im piękna i ich odradzania.

Pielgrzymkę wsparło wiele osób: ks. mitrat Jan Łukaszuk z Chełma, ks. prot. Jerzy Ignaciuk z Włodawy, mieszkańcy Zbereża i Rudy-Kolonii, p. Daniel Misiurski, F.H.U. „SLAWEX” Stanisława i Janusz Sławińscy, firma „FENIKS” Wiesław Kuraszkiewicz, p. Marek Kuszneruk, p. Magda Polak oraz Dyrektor Szkoły w Woli Uhruskiej. Opiekę duchową nad pielgrzymką sprawowali: ks. prot. Marcin Gościk – opiekun duchowy BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ks. prot. Marek Jurczuk z odległej Hajnówki, a drugiego dnia również ks. Andrzej Konachowicz z Lublina. Na pielgrzymce gościliśmy delegacje zaprzyjaźnionych Bractw: BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej, BMP Diecezji Łódzko-Poznańskiej oraz młodzież z zagranicy – z Brześcia na Białorusi oraz z Nowowołyńska na Ukrainie.

zdjęcia: Olga Kuprianowicz, Mateusz Marczuk, Katarzyna Rabczuk