Szukaj

Gowienija wielkopostne w Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej
Autor: Natalia Rusinowicz / 01-04-2018

Ostatni marcowy weekend młodzież z diecezji lubelsko-chełmskiej spędziła na modlitwie i pracy w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. Tam, z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy oraz Jego Ekscelencji Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla odbyły się diecezjalne rekolekcje wielkopostne.

Gowienija wielkopostne rozpoczęły się w piątek, 23 marca, wieczornym nabożeństwem. Po kolacji spotkaliśmy się w salce konferencyjnej z jednym z Braci Monasteru. Ihumen Dionizy w bardzo przystępny sposób przybliżył nam tajemnice Sakramentu Spowiedzi. Rozmowa dotyczyła nie tylko spowiedzi, ale także przygotowania do tego sakramentu, spowiedników, Eucharystii i poszukiwania ojca duchowego.

Sobotni dzień rozpoczął się Boską Liturgią. Była to Sobota Akatystu. Po nabożeństwie i śniadaniu wyznaczone nam zostały prace na rzecz Monasteru. Do obiadu pod czujnym okiem Mnichów wykonywaliśmy powierzone nam zadania, wśród których było m.in.: sprzątanie w głównej świątyni Monasteru oraz cerkwi „zimowej”, korytarzy i stołówki, przebieranie ziemniaków oraz praca przy drewnie. Po południu wszyscy zebrali się w Soborze św. Onufrego, gdzie o. Kasjan przybliżył nam historię i ciekawostki na temat Monasteru. Następnie, korzystając ze słonecznej pogody, wyruszyliśmy na spacer w kierunku kaplicy pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, a później kaplicy pw. Świętego Ducha nad Bugiem. Po powrocie, już nieco zmęczeni, udaliśmy się na krótki odpoczynek przed wieczornym nabożeństwem.

Pomimo zmęczenia wszyscy stawiliśmy się nabożeństwie całonocnego czuwania, podczas którego przystąpiliśmy do Sakramentu Spowiedzi. Po kolacji miała miejsce projekcja filmu o historii Klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej, który jednocześnie uzupełnił naszą wiedzę o tym miejscu. Tego dnia przed snem wspólnie przeczytaliśmy modlitwy przed Świętą Eucharystią.

Krótka noc, związana ze zmianą czasu, mimo wszystko dała nam możliwość zregenerowania swoich sił fizycznych – czynnie uczestniczyliśmy w niedzielnej Boskiej Liturgii, podczas której przystąpiliśmy do Sakramentu Eucharystii. Po obiedzie nadszedł czas rozstania. Żal było rozstawać się z tym pięknym miejscem oraz z Braćmi, którzy otoczyli nas opieką i czuwali nad nami podczas naszego pobytu.

Dziękujemy Ihumenowi Makaremu, Namiestnikowi Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej za możliwość organizacji gowienij i ciepłe przyjęcie oraz wszystkim Braciom za wspólnie spędzony, błogosławiony czas. Podziękowania należą się też licznie przybyłej młodzieży!

Zdjęcia: Ihumen Sofroniusz, Katarzyna Danieluk, Olga Kuprianowicz, Mateusz Marczuk