Szukaj

Ogólnopolski Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej
Autor: Natalia Rusinowicz / 20-02-2018

W dniu święta Spotkania Pańskiego, 15 lutego br., w Warszawie odbyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Były to pierwsze obchody organizowane na taką skalę. Frekwencja dopisała – do stolicy przyjechała młodzież z każdej diecezji, z różnych zakątków Polski – łącznie ponad 300 osób.

Spotkanie rozpoczęło się Boską Liturgią w Katedrze pw. św. Marii Magdaleny. Na zakończenie nabożeństwa do młodzieży zwrócił się Jego Eminencja Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Podkreślił on, że dzisiejsza modlitwa była dziękczynieniem za dar, którym Bóg obdarowuje Cerkiew i młodzież. Hierarcha złożył również bratczykom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Następnym punktem programu było wspólne śniadanie w Centrum Kultury Prawosławnej im. Świętych Cyryla
i Metodego, po którym zebrana młodzież zwiedzała Warszawę. Była to okazja, by odwiedzić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN lub pospacerować po Starym Mieście.
Dalsza część obchodów miała miejsce w Hali Sportowej Reduta OSiR i rozpoczęła się od wystąpienia mima, pana Ireneusza Krosnego. Następnie, po oficjalnym przywitaniu zebranej młodzieży przez Przewodniczącego Zarządu BMP w Polsce – Macieja Owsiejczuka, głos zabrali: Burmistrz Dzielnicy Wola Miasta Stołecznego Warszawy, Jego Ekscelencja Arcybiskup Grzegorz oraz Jego Ekscelencja Biskup Warsonofiusz.

Kolejnym punktem programu było wyświetlenie nagrania wideo, przygotowanego specjalnie na tę okoliczność przez pana Igora Herbuta – lidera zespołu LemON. Następnie na scenie pojawiła się grupa teatralna ZaTopieni
w Historii z Topilca, która przedstawiła spektakl pt. Kto mi to opowiedział? Ostatnim punktem programu był koncert zespołów: N’LEM folk, Dawid Szymczuk Band oraz Horpyna.

W ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w Warszawie udział wzięła również grupa młodzieży z diecezji lubelsko-chełmskiej wraz z opiekunem duchowym – ks. Marcinem Gościkiem.


Zdjęcia: Tomasz Grześ, Olga Kuprianowicz