Szukaj

Do rąk Czytelników trafia nowy numer Istocznika
Autor: Katarzyna Rabczuk / 22-12-2017

Z pomocą Bożą i dzięki zaangażowaniu wielu osób, a także z  błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Abla ukazał się kolejny numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej "Istocznik".

Do rąk Czytelników trafia "Istocznik", w którym, jeszcze w duchu pamięci o 70. rocznicy akcji „Wisła”, powracamy pamięcią do uroczystych i centralnych obchodów w Kostomłotach nad Bugiem. Najnowszy "Istocznik" to również stałe działy przygotowywane przez młodzież: obszerna kronika "Z życia diecezji", w której znajdziemy informacje o najważniejszych świętach i wydarzeniach w diecezji, a także kronika bractwa.

W najnowszym numerze, przypominając o 25. rocznicy przeniesienia relikwii św. Młodzieńca Gabriela z Grodna do Białegostoku, przybliżamy Czytelnikom żywot patrona dzieci i młodzieży, a także jego kult w parafii prawosławnej świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. Na kolejnych stronach Kwartalnika ciekawa relacja męskiej części młodzieży z ich pielgrzymki na św. Górę Atos.

"Czym jest spowiedź? Po co się spowiadać?" O sakramencie pokajanija i jego leczniczym charakterze przeczytamy w artykule pt. "Spowiedź – misterium uzdrowienia człowieka" ks. prot. Marcina Gościka.

W "Istoczniku" nie zabrakło felietonów. W jednym z nich żywot św. Marii z Magdali przybliża Czytelnikom Magdalena Nazaruk, w drugim – o nieoczekiwanym gościu – pisze Jan Gajur. Do działu historycznego ks. mitrat Jan Łukaszuk przygotował materiał o święcie Preczystej w Chełmie na przełomie XIX i XX wieku. Tekst, podzielony na części, będzie się ukazywał jeszcze w kolejnych numerach.

Zapraszamy do lektury!
Istocznik dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej oraz w wybranych punktach poza jej granicami. Czasopismo można również otrzymać kontaktując się z Redakcją drogą elektroniczną: istocznik@wp.pl lub pocztową: BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ul. Dolińskiego 1, 20-127 Lublin.