Szukaj

"Dla każdego z nas był to wyjątkowy, modlitewny wyjazd..." - o modlitewnej wizycie młodzieży w Turkowicach
Autor: Natalia Rusinowicz, Paulina Czykiej / 20-12-2016

W codziennej bieganinie zawsze mamy czas, by zrobić zakupy, przygotować się na zajęcia, nawet podczas postu. Brakuje tylko czasu dla Boga.. Aby odnaleźć ten upragniony spokój duchowy, grupa młodzieży z diecezji lubelsko-chełmskiej udała się do Żeńskiego Monasteru w Turkowicach.

W dniach 16-18 grudnia w ramach rekolekcji bożonarodzeniowych odbył się modlitewny wyjazd do Turkowic, zorganizowany przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. W sobotę, już od godziny 5.00 rano, uczestniczyliśmy w porannych nabożeństwach i Boskiej Liturgii. Było to dla nas niezapomniane przeżycie, ponieważ służba sprawowana była rytem monasterskim. Następnie zjedliśmy pyszny obiad. Po krótkim odpoczynku spędziliśmy czas na rozmowie z siostrami. Odpowiadały one na nurtujące nas pytania. Z ciekawością słuchaliśmy o życiu monasterskim, życiu mniszki, miłości do Boga, przystępowaniu do Sakramentów. Wysłuchaliśmy również wykładu na temat historii prawosławia w Polsce. Wieczorem uczestniczyliśmy w nabożeństwie całonocnego czuwania i przystąpiliśmy do Sakramentu Spowiedzi, aby podczas niedzielnej Boskiej Liturgii przystąpić do Sakramentu Św. Eucharystii. Po niedzielnym obiedzie wspólnie z siostrami śpiewaliśmy kolędy. Na pożegnanie każdy z nas dostał mały upominek od Mikołaja oraz prowiant na drogę. Ze smutkiem w sercu opuszczaliśmy monaster, który tą zimową porą był jakby jeszcze bardziej spokojny i cichy..

Dla każdego z nas był to wyjątkowy, modlitewny wyjazd. Rozmowy oraz czas spędzony z siostrami, które otoczyły nas troskliwą opieką, pozwoliły się wyciszyć, a także poczuć specyfikę monasterskiego życia.

W Turkowicach mieliśmy okazję zastanowić się nad własną sferą duchową, przystąpić do Sakramentów Spowiedzi i Św. Eucharystii. Były to rekolekcje bożonarodzeniowe, które oderwały nas od codzienności. Wróciliśmy wyciszeni, spokojni, gotowi na duchowe przyjęcie Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa.

Serdecznie dziękujemy Siostrom Turkowickiego Monasteru z przełożoną – ihumenią Elżbietą na czele za ciepłe, pełne matczynej troski przyjęcie i gościnę, a także o. Pawłowi Janielowi za opiekę duchową i obecność. Spasi Hospodi!

zdjęcia: siostra Natalia
Kasia Danieluk
Natalia Semeniuk
Mateusz Marczuk
Paulina Czykiej