Na XXXVII Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży na Świętej Górze Grabarce
Autor: Jakub Marczuk / 18-05-2016
„Usilnie się staram, aby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi” Dz.24,16 – te słowa towarzyszyły każdemu uczestnikowi już , która miała miejsce w miniony weekend, 13-15 maja 2016 r. W tym jakże radosnym i podbudowującym wydarzeniu wzięła udział również młodzież z różnych zakątków naszej diecezji lubelsko-chełmskiej.
Po trudach związanych z dotarciem na Św. Górę Grabarkę, wszystkich pielgrzymów zgromadziło w cerkwi nabożeństwo wieczorne celebrowane przez Jego Eminencję Metropolitę Sawę w asyście duchownych, po którym nastąpiło poświęcenie wody. Zwierzchnik naszej Cerkwi zwrócił się do młodzieży z pouczającym słowem. Kolejnym punktem programu było poświęcenie i wkopanie pamiątkowego krzyża, a zarazem oficjalne rozpoczęcie pielgrzymki. Po uczcie duchowej przyszedł również czas posilić się fizycznie. Spędziliśmy go w cieple płonącego ogniska, w rodzinnej atmosferze, wśród wielu znajomych, których na pewną chwilę połączyło wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni białoruskich i ukraińskich przy dźwiękach akordeonu i gitary.
Kolejny dzień pielgrzymki rozpoczął się Święta Liturgią, po której, jako że przedstawiciele naszej diecezji są odpowiedzialni za służbę informacyjną, natychmiast kontynuowaliśmy prowadzenie zapisów. Po szybkim śniadaniu młodzież powoli zbierała się w dolince, by skonfrontować swoje hipotezy z odpowiedziami duchownych (również z zagranicy) pod przewodnictwem bp Grzegorza i bp Jakuba (popularnie zwane „100 pytań do…”). Niestety jeszcze przed zadaniem pierwszego pytania wszystkich zaskoczył niespodziewany deszcz. Jednak nie ugasiło to pragnienia wiedzy i wszyscy przenieśli się do nowego domu pielgrzyma, by tam w spokojnej atmosferze móc kontynuować rozpoczęty punkt programu.
Mimo niesprzyjającej aury czas mijał szybko i po rozwianiu wszelkich wątpliwości ze strony młodzieży, nadeszła pora na wyczekiwane warsztaty tematyczne. Była to w tym roku nowość w programie, a wybór był bardzo szeroki: każdy mógł spróbować swoich sił w robieniu czotek, ozdabianiu toreb, nauki białego śpiewu czy też w sztuce pisania ikon. Pozostając nadal w duchowej i radosnej atmosferze młodzież wzięła udział w grupach tematycznych, podczas których miała możliwość wysłuchania wybranego przez siebie tematu (Rozważania o modlitwie; Ikonografia, czyli jak powstaje ikona; Losy mieszkańców Podlasia po II wojnie światowej, czy Chrześcijanie w Syrii – męczennicy wczoraj i dziś).
Następnie ponownie udaliśmy się do cerkwi, tym razem na Wsienoszcznoje Bdienije po którym odprawiona została panichida za zmarłych hierarchów, osoby dawniej związane z bractwem, opiekunów duchowych i sympatyków bractwa.
Wieczór spędziliśmy na debacie, podczas której poruszany i przedstawiany był temat śmierci klinicznej. Koniec dnia zebrał nas ponownie w świątyni, gdzie został odprawiony i wspólnie odśpiewany Akatyst do Św. Męczennika Gabriela połączony ze spowiedzią pielgrzymów.
Niedziela rozpoczęła się Liturgią odprawianą o północy zaraz po Akatyście, podczas której wyjątkową atmosferę tworzyli sami jej uczestnicy śpiewając solidarnie liturgiczne pieśni i podchodząc do sakramentu Eucharystii. Na mniej wytrwałych czekała jeszcze Liturgia w godzinach porannych, po której nastąpiło uroczyste zakończenie pielgrzymki, zwieńczone wspólnym zdjęciem.
Ze Św. Góry Grabarki wróciliśmy do domów przepełnieni paschalną radością, miłością i spokojem duszy. Wypowiedziane słowa na długo zakotwiczyły się w naszej pamięci tworząc niezapomniane przeżycia zarówno te duchowe jak i fizyczne z wyjątkowymi ludźmi.
Fot. Jakub Marczuk