Do Turkowycz spiszyt narod.. - relacja z V Pieszej Pielgrzymki do Turkowic
Autor: Aleksandra Filipiuk / 17-07-2014
W piątek 11 lipca 2014 r. 15-osobowa grupa pielgrzymów wyruszyła z cerkwi p.w. św. Jana Teologa w Chełmie na święto Turkowickiej Ikony Matki Bożej do monasteru w Turkowicach. W drodze pielgrzymkę wsparła także kilkunastoosobowa grupa chórzystów z Ukrainy.
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy molebniem, po którym wyruszyliśmy w kierunku Wojsławic. Tego dnia pogoda nam sprzyjała. Jednak długi dystans ok. 30 km wystawił nasze siły fizyczne na próbę i do szkoły w Wojsławicach, gdzie mieliśmy nocleg, dotarliśmy wyczerpani.
Kolejny dzień rozpoczęła Liturgia Św. w cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Wojsławicach. Po śniadaniu udaliśmy się w drogę do Hrubieszowa. Pomimo przypiekającego słońca i zmęczenia, na naszych ustach były cerkiewne pieśni. Kiedy wieczorem po przejściu 38 km z bolącymi nogami, dotarliśmy do cerkwi w Hrubieszowie, na naszych twarzach zagościł uśmiech. W bursie międzyszkolnej, w której mieliśmy nocleg, dostaliśmy pyszną kolację.
W niedzielę po Liturgii Św. w cerkwi p.w. Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie rozpoczęliśmy ostatni etap naszej pielgrzymki. W drodze wysłuchaliśmy akafistu do Turkowickiej Ikony Matki Bożej. W Sahryniu na cmentarzu została także odprawiona panichida w intencji zamordowanych w marcu 1944. Kiedy zbliżając się do Turkowic, usłyszeliśmy cerkiewne dzwony, nasze serca wypełniła radość. Pokłoniliśmy się Turkowickiej Ikonie Matki Bożej.
W poniedziałek wstaliśmy bardzo wcześnie, bo Liturgia Św. była o godzinie 6.00. Następnie po wspólnym śniadaniu zabraliśmy się do pracy - część osób przyłączyła się do grupy młodzieży, która przyjechała do Turkowic do pomocy przy święcie. Wieczorem wszyscy uczestniczyliśmy w świątecznym nabożeństwie całonocnego czuwania, akatyście i panichidzie.
W dniu święta uczestniczyliśmy w uroczystej Liturgii Św., której przewodniczyli arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz biskup gorlicki Paisjusz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Po nabożeństwie wszyscy pielgrzymi udali się na zupę przygotowaną przez uczestników obozu roboczego.
Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Jarosław Szczur z Puław oraz ks. protodiakon Wadim Sztemburskij z Chełma.
Pielgrzymka ta była wspaniałą okazją do pokrzepienia sił duchowych. Miła i bardzo serdeczna atmosfera sprzyjała wspólnej modlitwie. Praca na rzecz monasteru okazała się być niezwykle przyjemna.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zapewnili nam posiłki i noclegi w Wojsławicach, Hrubieszowie i Turkowicach.
Zdjęcia: Andrzej Bogdan