Nowy numer "Istocznika" już jest!
Autor: Katarzyna Rabczuk / 21-08-2013
Do rąk czytelników trafia kolejny numer kwartalnika „Istocznik”. Gazeta jest wydawana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
Najnowszy numer rozpoczyna się Listem Arcypasterskim Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla z okazji 10. rocznicy kanonizacji Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Kolejna strona to dział „Z kroniki Bractwa”, w którym zawarte są informacje z życia diecezjalnego Bractwa: wyjazdy, pielgrzymki, konkursy, turnieje. Bogato ilustrowane strony zachęcają do przeczytania.
W dziale „Teologia” ks. Jan Grajko przybliża nam postać proroka Eliasza, którego pamięć szczególnie czciliśmy 2 sierpnia (wg starego stylu) we wsi Olszanki. „Prawosławie w Estonii” – to tytuł artykułu Katarzyny Dmitruk, która w dziale „Cerkiew za granicą” opisuje swoje wrażenia z pobytu w Tallinie, jednocześnie ukazując czytelnikom estońskie prawosławie. Redakcja kontynuuje dział „Socjologia religii”, w którym Małgorzata Polikatus przygotowała materiał o kształtowaniu się obrazu Boga u dzieci.
Rok 2013 był szczególnym w życiu prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, świętowaliśmy bowiem 10-lecie kanonizacji Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Główne uroczystości miały miejsce w Chełmie. O czerwcowym święcie i towarzyszącej mu pieszej pielgrzymce pisze Olga Kuprianowicz.
W Chełmie dokonano niezwykłego odkrycia – odnaleziono zachodnią ścianę XIII-wiecznej cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy. O znaczeniu tego wydarzenia informuje nas Stefan Dmitruk. Kontynuujemy również cykl artykułów o służbie św. Tichona na terenach dzisiejszej diecezji lubelsko-chełmskiej. Tłumaczenia tekstu w dziale „Historia diecezji” dokonał ks. Jan Grajko.
W najnowszym numerze „Istocznika” nie zabraknie również bogato ilustrowanych stałych działów dotyczących działalności młodzieży w Cerkwi (o projekcie „Uczmy się tolerancji na błędach historii”) czy Cerkwi w życiu ludzi (artykuł o Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej). Warto zajrzeć również do działu „Z życia diecezji”. Stałym elementem są teksty Olgi Kuprianowicz w języku ukraińskim - „Рідною мовою” oraz kącik dla dzieci przygotowany przez matuszkę Monikę Gościk. W tym numerze również podsumowanie konkursu „Męczennicy Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej jako święci naszych czasów” organizowanego przez diecezjalne BMP.
Redakcja „Istocznika” rozpoczęła współpracę z Prawosławnym Radiem Internetowym Diecezji Lubelsko-Chełmskiej „Ortodox.fm”. W związku z tym część tekstów będzie można odsłuchać na stronie radia.
Istocznik jest dostępny w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej. Czasopismo można również otrzymać kontaktując się z redakcją drogą meilową: istocznik(at)wp.pl lub pocztową: BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ul. Dolińskiego 1, 20-127 Lublin.
Zapraszamy do lektury!