Autor: Olga Kuprianowicz / 01-07-2013

W dniu Pięćdziesiątnicy – 23 czerwca 2013 r. w Lublinie odbyła się tradycyjnie Ukraińska Biesiada. Jest to święto ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina z okazji święta Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie.
Uroczystości rozpoczęły się świąteczną Boską Liturgią z okazji święta Pięćdziesiątnicy w cerkwi parafialnej Parafii Prawosławnej pw. św. metr. Piotra (Mohyły) w Lublinie. Liturgia sprawowana była przez proboszcza parafii ks. prot. Mirosława Wiszniewskiego oraz diakona Aleksego Kucego. Po Liturgii tradycyjnie odprawiono wieczernię, współsłużoną przez ks. mitrata Włodzimierza Chodaka, na której po raz pierwszy od Paschy czytane były „kolinoprykłonne” modlitwy.
Po południu, pomimo iż pogoda nie była piękna, świąteczne uroczystości przeniosły się do Ogrodu Botanicznego UMCS. Ukraińska Biesiada rozpoczęła się wspólną modlitwą – śpiewem troparionu święta Pięćdziesiątnicy oraz błogosławieństwem arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla. Przywitano wszystkich uczestników i gości. Następnie do gości zwrócili się organizatorzy: proboszcz parafii pw. św. metr. Piotra (Mohyły) w Lublinie ks. Mirosław Wiszniewski, prezes Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz oraz przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Katarzyna Rabczuk.
Następnie głos zabrali dostojni goście. Ze słowem zwrócił się arcybiskup lubelski i chełmski Abel, który podkreślił znaczenie świadomej swej tożsamości młodzieży w zachowaniu własnej tradycji, kultury, narodowości i wiary. Następnie do zebranych zwrócił się Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Zaznaczył on współpracę Lublina z Ukrainą i środowiskiem ukraińskim. Przypomniał on, że trzy dni wcześniej otwarty został skwer imienia Tarasa Szewczenki w Lublinie. Głos zabrał również przedstawiciel Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie konsul Serhij Sydiuk, a także przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce Serhij Dyryza, który bardzo miło wspominał swój pobyt w Lublinie i współpracę tutejszych przedstawicieli władz z środowiskiem ukraińskim. Na scenę zaproszono również Janinę Biegalską – przedstawicielkę Marszałka Województwa Lubelskiego.
Po powitaniu gości i wystąpieniach organizatorów rozpoczęła się pierwsza część Biesiady – zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie, gdzie dzieci uczą się religii prawosławnej, ojczystego języka ukraińskiego, mają też zajęcia teatralne. Na początku wychowankowie grupy przedszkolnej deklamowali wierszyki i śpiewali piosenki, które przygotowali pod opieką nauczycielki Ołeny Hajdamaki.
Starsi uczniowie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej z międzyszkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego i religii prawosławnej, zaprezentowali wzruszające przedstawienie o Męczennikach Chełmskich i Podlaskich. W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia ich kanonizacji. Opowiadało ono o życiu dwójki z nich – o. Pawła i matuszki Joanny z Grabowca. Autorem scenariusza była Jarosława Szewczuk, która przygotowała uczniów.
Zwieńczeniem uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie było podsumowanie kolejnego roku pracy oraz wręczenie świadectw i nagród dla uczniów przez arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, proboszcza parafii ks. M. Wiszniewskiego oraz Mariusz Kucharek, pełnomocnik Wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Najstarsi uczniowie, kończący swoją szkolną edukację otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie i rodzice podziękowali nauczycielom za ich pracę wręczając kwiaty.
W kolejnej części do uczestników zwrócił się Mariusz Kucharek, pełnomocnik Wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Podziękował on wszystkim, którzy mieli związek z organizacją nauczania języka ukraińskiego. Zaznaczył, że współpraca jest kolejnym ważnym krokiem do wspólnej Europy.
Dalszą częścią programu był koncert muzyki ukraińskiej. Na scenie wystąpił Zespół tradycyjnej pieśni ukraińskiej „Czumaky”. Tradycyjnie miał miejsce występ gospodarzy – zespołu folkowego studentów ukraińskich Lublina „Chwyla”, który cieszy się już uznaniem publiczności nie tylko w Lublinie. Na zakończenie zagrał Podlaski zespół folkowy „Werwoczki” z Orli.
Zakończenie koncertu nie oznaczało końca imprezy, gdyż kolejnym punktem programu, jak zawsze było rozpalenie ognia i wspólny wieczorny śpiew pieśni ukraińskich przy ognisku. Była też okazja do upieczenia kiełbaski. Promienie zachodzącego słońca sprawiły, że wspólnie spędzony czas był jeszcze przyjemniejszy, a ukraińskie pieśni długo jeszcze brzmiały w lubelskim ogrodzie botanicznym w ten świąteczny wieczór.
Na tradycyjną imprezę lubelskiego ukraińskiego środowiska prawosławnego przybyli nie tylko wierni Parafii Prawosławnej pw. św. metropolity Piotra (Mohyły) w Lublinie, ale również wierni lubelskiej parafii katedralnej, kilkudziesięcioosobowa grupa z parafii chełmskiej, kilka osób z Białej Podlaskiej, a także polscy miłośnicy kultury ukraińskiej. W święcie uczestniczyli duchowni z Lublina i Chełma: ks. Jan Łukaszuk, ks. Włodzimierz Chodak, ks. Andrzej Konachowicz oraz diakon Aleksy Kucy. Byli również obecni przedstawiciele wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego, a także dyrektorzy lubelskich szkół, w których na co dzień uczą się uczniowie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie.
Organizatorami święta byli tradycyjnie: Towarzystwo Ukraińskie, parafia pw. św. metropolity Piotra (Mohyły) w Lublinie oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Impreza odbyła się przy pomocy finansowej miasta Lublin oraz dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji RP.
Reportażu ze świątecznego nabożeństwa oraz Ukraińskiej Biesiady będzie można posłuchać na stronie Prawosławnego Radia Internetowego Diecezji Lubelsko-Chełmskiej „orthodox.fm”.













