Projekt "Uczmy się tolerancji na błędach histrorii" zakończony
Autor: Joanna Iwaniuk / 30-04-2013
Projekt „Uczmy się tolerancji na błędach historii” realizowany przez Bractwo dobiegł właśnie końca. Jego czas trwania to dla naszej pięcioosobowej grupy inicjatywnej wytężony czas pracy. Najpierw warsztaty dziennikarskie, wyjazd na Warmię i Mazury, wystawa fotograficzna, a teraz najważniejsza część – publikacja.
Jednym z najważniejszych założeń projektu było zapisanie wspomnień ludności prawosławnej z Południowego Podlasia i Chełmszczyzny przymusowo przesiedlonej na tzw. Ziemie Odzyskane w ramach akcji „Wisła”. Zależało nam, aby to nie była kolejna naukowa publikacja, chcieliśmy pokazać, co przeżywali ludzie, którzy mieli często dwie godziny na spakowanie dorobku całego życia. „Dwie godziny” – te słowa powtarzają się w tak wielu rozmowach, dlatego postanowiliśmy, że taki właśnie tytuł będzie miała nasza książka. Bohaterami publikacji są osoby, które przeżyły akcję przesiedleńczą głównie, jako dzieci i młodzież, dziś po 65 latach opowiadają nam swoje historie, jako dziadkowie. Często są zaskoczeni, ale i szczęśliwi, że my młodzi interesujemy się historią i chcemy poznać wydarzenia z życia swoich przodków. Dlatego też chętnie opowiadali nam o swoich przeżyciach, pokazywali zdjęcia. Większość materiałów powstała w czasie plenerowego wyjazdu na Warmię i Mazury, gdzie spotkaliśmy się z osobami, które nie wróciły do swoich miejscowości sprzed akcji „Wisła”, ale część to także rozmowy z naszymi dziadkami, część stanowią wywiady i wspomnienia nadesłane w ramach konkursu „Akcja Wisła w życiu moich przodków”.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się skończyć ten projekt, choć przeciwności było wiele, terminy goniły, a czasu jak zwykle było za mało. Redagowanie książki okazało się dla młodzieży wielkim wyzwaniem, dlatego termin wydania książki został przesunięty. Dziś, widząc ostateczne efekty naszej dziewięciomiesięcznej pracy jesteśmy dumni, że zrealizowaliśmy projekt „Uczmy się tolerancji na błędach historii” finansowany ze środków Komicji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Już niedługo wydana przez nas publikacja znajdzie się u naszych rozmówców, w parafiach i bibliotekach. Mamy nadzieje, że 500 bezpłatnych egzemplarzy trafi do wszystkich zainteresowanych akcją „Wisła”.
W tym miejscu kierujemy słowa uznania i podziękowania do wszystkich, którzy pomogli nam w realizacji tego przedsięwzięcia. Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Ablowi, Fundacji Dialog Narodów, o. Marcinowi Gościkowi, dr. Grzegorzowi Kuprianowiczowi, matuszce Monice Gościk, Marcinowi Superczyńskiemu, Grzegorzowi Michałowskiemu, duchownym i parafianom w Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, młodzieży uczestniczącej w projekcie, a przede wszystkim osobom, które podzieliły się z nami swoimi historiami.