Relacja z Wielkopostnej Pielgrzymki na Ukrainę
Autor: Anna Marczuk / 17-04-2013
W dniach 12-14 kwietnia odbyła się Wielkopostna Pielgrzymka na Ukrainę, zorganizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Koordynatorem wyjazdu z ramienia Bractwa był Paweł Bakunowicz. Głównym celem pielgrzymki była Ławra Poczajowska. Ponadto odwiedziliśmy również źródło Św. Anny i skit w Onyszkowicach, żeński monaster Św. Mikołaja w Gródku i cerkiew w Kowlu. W pielgrzymce wzięli udział nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci – łącznie 46 osób wraz z opiekunem duchowym - o. Marcinem Gościkiem.
Nasza podróż rozpoczęła się w piątkowy wieczór w Siemiatyczach od krótkiej modlitwy w autokarze. Następnie pojechaliśmy w kierunku Białej Podlaskiej, Lublina i Tomaszowa Lubelskiego, zabierając po drodze wszystkich pielgrzymów. Będąc już w pełnym składzie, wyruszyliśmy w stronę przejścia granicznego z Ukrainą.
W sobotę rano dotarliśmy do istocznika Św. Anny w skicie w Onyszkowicach, gdzie w tamtejszej cerkwi, postawiliśmy świeczki i pomodliliśmy się. Kilka osób, pomimo zimna i deszczu, odważyło się zanurzyć w cudotwórczym źródełku. W skicie zjedliśmy również pyszne śniadanie i, już rozbudzeni i syci, pojechaliśmy do Poczajowa.
W Ławrze mieliśmy możliwość zobaczyć jej świątynie i zdążyliśmy jeszcze na akafist do Cudotwórczej Ikony Matki Bożej Poczajowskiej. Pokłoniliśmy się Jej i ucałowaliśmy odcisk stopy Matki Bożej. Następnie pokłoniliśmy się relikwiom Św. Hioba Poczajowskiego i Św. Amfilochiusza.
Po obiedzie mieliśmy czas wolny i każdy miał możliwość wejścia do groty Św. Hioba. Było to niezapomniane przeżycie i ogromna radość. Na Wsienoszcznym Bdieniju podeszliśmy do miropomazanija i słuchaliśmy anielsko brzmiących głosów chórów. Sobotni dzień zakończyliśmy w żeńskim monasterze w Gródku, gdzie siostry zapewniły nam nocleg w domowej cerkwi. Modlitwy poranne i wieczorne tego dnia odczytaliśmy w autokarze.
Niedzielę rozpoczęliśmy od Św. Liturgii w głównej monasterskiej świątyni w Gródku. Kolejnym etapem naszej pielgrzymki był Kowel. Byliśmy tam w cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Bożej na Pasji oraz spotkaliśmy się z proboszczem tej parafii. W drodze powrotnej śpiewaliśmy w autokarze pieśni z Bohohłaśnika. Pomimo, iż byliśmy zmęczeni długą drogą, wróciliśmy do swoich domów przepełnieni duchową radością.
Przez cały czas pielgrzymki naszym duchowym przewodnikiem był o. Marcin Gościk z Białej Podlaskiej, któremu dziękujemy za opiekę duchową, Serdeczne słowa podziękowania składamy również Pawłowi Bakunowiczowi za zorganizowanie tak niesamowitej pielgrzymki.
Zdjęcia: Michał Ignaciuk