Szukaj

Święto Tarasa Szewczenki i jubileusz Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie
Autor: Olga Kuprianowicz / 17-03-2013

Wiosną każdego roku Ukraińcy na całym świecie czczą pamięć Tarasa Szewczenki. W Lublinie rocznicę śmierci i urodzin wybitnego ukraińskiego poety uroczyście świętowano w niedzielę 10 marca 2013 r. Tegoroczne uroczystości były połączone z obchodami 10-lecia Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie.

Ukraińska Szkoła Niedzielna powstała w Lublinie na wiosnę 2003 r., a jej początki związane były z powołaniem z błogosławieństwa arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla świątyni dla ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina. Od stycznia 2003 r. właśnie tutaj skupiło się życie ukraińskiej społeczności prawosławnej. Wkrótce zapoczątkowano również nauczanie dzieci religii prawosławnej oraz ojczystego języka ukraińskiego. Ukraińska Szkoła Niedzielna działa dzięki wspólnym wysiłkom parafii prawosławnej pw. św. Piotra (Mohyły) oraz Towarzystwa Ukraińskiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią w cerkwi parafialnej parafii św. Piotra (Mohyły) w Lublinie. Nabożeństwo sprawowali ks. mitrat Włodzimierz Chodak i proboszcz parafii ks. prot. Mirosław Wiszniewski. Tego dnia Listy Apostolskie czytał jeden z młodszych parafian i uczeń Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej Markijan Saweneć. Jak zwykle dzieci licznie przystąpiły do sakramentu św. Eucharystii. Po Liturgii odsłużono uroczyste nabożeństwo żałobne za duszę Tarasa Szewczenki.

Po nabożeństwach uroczystości przeniosły się do sali przycerkiewnej, gdzie poprowadził je dr Andrij Saweneć. Na początek do słuchaczy zwrócili się przedstawiciele organizatorów – proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Piotra (Mohyły) w Lublinie ks. prot. Mirosław Wiszniewski i prezes Towarzystwa Ukraińskiego dr Grzegorz Kuprianowicz.

Program artystyczny poświęcony pamięci Tarasa Szewczenki w tym roku w całości był przygotowany przez uczniów i nauczycieli Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej. Rozpoczął się krótkim referatem o religijności poety, przygotowanym przez jednego z dawnych nauczycieli – Łukasza Czyżewskiego. Następnie dawna uczennica szkoły, Paulina Łuciuk, zaśpiewała utwory na słowa Tarasa Szewczenki.

Później wystąpili obecni uczniowie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej. Na początku przedszkolaki deklamowały wiersze poety i zaśpiewały pieśń na jego słowa. Starsi uczniowie przygotowali inscenizowaną prezentację o postaci Tarasa Szewczenki. W przedstawieniu zaprezentowano zarówno utwory poety, jak i opowieść o jego życiu. Na zakończenie wszyscy obecni wykonali jeden z najważniejszych utworów Kobziarza „Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj”. Program przygotowany został pod opieką nauczycielek języka ukraińskiego dr Ołeny Hajdamaki-Padałki oraz dr Tetiany Derkacz-Padiasek.

Po części artystycznej wystąpili zaproszeni goście. Jako pierwsi ze słowem do obecnych zwrócili się konsul Serhij Dyryza z Ambasady Ukrainy w RP, który przeczytał list od Ambasadora Ukrainy w RP Markijana Malskiego, a także Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie ambasador Iwan Hrycak. Następnie głos zabrali: pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Mariusz Kucharek, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II o. prof. Andrzej Derdziuk, prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Ryszard Mojak i przedstawicielka Lubelskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Sępoch. Wystąpili również redaktor naczelny tygodnika ukraińskiego „Nasze Słowo” Jarosław Pryskasz oraz Ryszard Kowal – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, w którym uczy się jedna z uczennic. Na święcie obecni byli również: rezydent miejscowej parafii ks. mitrat Włodzimierz Chodak oraz ks. Andrzej Konachowicz z parafii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Druga część uroczystości poświęcona była 10-leciu Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie. Na początku odbył się pokaz prezentacji multimedialnej „Ukraińska Szkoła Niedzielna w Lublinie (2003-2013)”, przygotowanej przez najstarszych uczniów szkoły. Opowiada ona o dziesięciu latach życia szkoły oraz najważniejszych i najśmieszniejszych jego momentach. Prezentacja spotkała się z żywą reakcją publiczności oraz wywołała wiele wspomnień i wzruszeń.

Następnie każdy z dawnych i aktualnych uczniów dostał specjalnie przygotowany według projektu dr O. Hajdamaki-Padałki jubileuszowy albumik ze swoją fotografią i płytą z prezentacją o szkole. Podziękowano również tym, bez których Ukraińska Szkoła Niedzielna nie mogłaby istnieć. Każdy z nauczycieli dostał od parafii i Towarzystwa pamiątkową „hramotę” (dyplom) z okazji 10-lecia szkoły. Szczególnie wyróżniono najdłużej uczącą w szkole dr Jarosławę Szewczuk, która dostała również dyplom od Ambasadora Ukrainy w Polsce. Uczniowie wręczyli swoim nauczycielom kwiaty. Dyplomem za wspieranie działalności szkoły nagrodzono również konsula Serhija Dyryzę. Pamiątkowe dyplomy z podpisami rodziców dostały także osoby zaangażowane w bieżącą działalność szkoły: proboszcz parafii oraz prezes Towarzystwa Ukraińskiego.

Na uroczystościach jubileuszowych nie mogło zabraknąć wspomnień. Podzielili się nimi jedna z dawnych nauczycielek – Anna Fal oraz przedstawiciel rodziców – Witalij Padałka, który podkreślił znaczenie Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w rozwoju dzieci. Na zakończenie uczestnicy uroczystości zrobili w cerkwi pamiątkową fotografię. Następnie obchody nabrały nieformalnego charakteru. Wszystkich zaproszono na poczęstunek i rozmowę o dziesięciu latach wspólnej działalności.

Uroczystości ku czci Tarasa Szewczenki oraz jubileusz 10-lecia Ukraińskiej Szkoły Niedzielnej w Lublinie zorganizowane zostały wspólnie przez parafię prawosławną pw. św. Piotra (Mohyły) w Lublinie oraz Towarzystwo Ukraińskie. Święto ku czci Tarasa Szewczenki zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji RP oraz przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.